Vi är många som jobbar på Stiftsgården. Här nedan finner du kontaktinformation till oss.

ADRESS
Stiftsgården Rättvik
Kyrkvägen 2
795 32 Rättvik
Telefon och E-post
Allmänna frågor010-160 80 00info@stiftsgarden.org
Bokningen010-160 80 01bokningen@stiftsgarden.org
Konfirmation010-160 80 75konfirmand@stiftsgarden.org
Köket010-160 80 02koket@stiftsgarden.org
Organisationsuppgifter
Bankgiro470-0050
Organisationsnummer883200-3084

Receptionens telefontider: Måndag–fredag kl. 8.30–16.00 • Lördag–söndag kl. 9.00–15.00

PERSONAL
Nils Åberg, tf föreståndare010-160 80 00nils.aberg@svenskakyrkan.se
Anna-Britta Backlund, ekonomiansvarig010-160 80 71annabritta.backlund@svenskakyrkan.se
Anna Jonsson, driftsledare010-160 80 09anna.jonsson2@svenskakyrkan.se
Jimmy Jansson , tf programchef010-160 80 64jimmy.jansson@svenskakyrkan.se
Anna-Lena Tärnström, kökschef010-160 80 02anna-lena.tarnstrom@svenskakyrkan.se
Åsa Andersson, ekonomiassistent010-160 80 72asa.andersson3@svenskakyrkan.se

Lena Andersson, sekreterare010-160 80 73lena.andersson2@svenskakyrkan.se
Hanna Pellgaard, bokning010-160 80 74hanna.pellgaard@svenskakyrkan.se
Karin Pellgaard, konfirmationsadministration010-160 80 75karin.pellgaard@svenskakyrkan.se
Karin Tahlén, receptionist010-160 80 76karin.tahlen@svenskakyrkan.se
Jonathan Israelsson, receptionist010-160 80 00jonathan.israelsson@svenskakyrkan.se
Carina Qvist, receptionist010-160 80 00carina.qvist@svenskakyrkan.se
Lotta Backlund, kommunikatör010-160 80 77lotta.backlund@svenskakyrkan.se
Helena Andersson Bromander, musiker010-160 80 61helena.bromander@svenskakyrkan.se
Lotta Lirkas, likabehandlingsstrateg/ kursansvarig010-160 80 62lotta.lirkas@svenskakyrkan.se
Arvid Törnblom, vik. programarbetare/ ungdomsansvarig010-160 80 00arvid.tornblom@svenskakyrkan.se
Hillevi Bergvall, gårds- och ungdomspräst010-160 80 65hillevi.bergvall@svenskakyrkan.se
Stefan Gustafsson, vaktmästare (föräldraledig)
Magnus Dagnestad, vik. vaktmästare010-160 80 04vaktmasteri@stiftsgarden.org
Lars Bergsten, vaktmästare010-160 80 04lars.bergsten@svenskakyrkan.se
Anette Gifting, lokalvårdare010-160 80 05stadet@stiftsgarden.org
Elina Gruvris, lokalvårdare010-160 80 05stadet@stiftsgarden.org
Lovisa Persson, lokalvårdare010-160 80 05stadet@stiftsgarden.org
Jenny Knapp, lokalvårdare (föräldraledig)
Niklas Ekholm, kock010-160 80 02koket@stiftsgarden.org
Agneta Erlandsson, kock 010-160 80 02koket@stiftsgarden.org
Åke Hammarbäck, kock010-160 80 02koket@stiftsgarden.org
Kristin Jonsson, kock010-160 80 03koket@stiftsgarden.org
Susanne Lindgren, servering010-160 80 03serveringen@stiftsgarden.org
Matilda Sjögren, servering010-160 80 03matilda.sjogren@svenskakyrkan.se
Sofie Liss, servering010-160 80 03sofie.liss@svenskakyrkan.se